top of page

District Leadership

​The District Officers, Staff, and Committee Chairs are here to serve you, the members and officers, and to provide you with opportunities for leadership skill development and opportunities for service to your fellow Toastmasters.


You can email anyone on this page by clicking their picture.  If you want to serve on a District Committee, contact a Committee Chair. If you want to grow as a leader and learn to organize a committee to plan and execute an event, contact a Division or Area Director about chairing an upcoming speech contest or serving on a training event committee. 

 

Note: Voting members of the DEC are indicated with an *asterisk next to their name.

 

Jump To:      

District Executive Team
Yiting Liu Profile.jpg

Program Quality Director

Yiting Liu, DTM*

Amy Espinoza_edited_edited.jpg

Appointed District Director

Amy Espinoza, DTM*

Kevin Clark.jpg

Club Growth Director

Kevin Clark*

Maria-Cristina 2.jpg

PR Manager

Maria-Cristina Spiak*

wendii edited.jpeg

Administration Manager

Wendii Lord*

_Avatar.jpeg

Logistics Manager

Pebby Garner

1672586907751.jpeg

Finance Manager

Sam Manago*

Livya Mitchell.jpg

Immediate Past DD

Livya Mitchell, DTM*

Dan Jackson

District Parliamentarian

Dan Jackson, DTM

Eva Tweedy.jpg

District Webmaster

Eva Tweedy, DTM

Bart Loeser.jpeg

District Education Manager

Bart Loeser, DTM

Club Extension Chairs
_Avatar.jpeg

Club Extension Chair

San Antonio & RGV

TBD

Karen Archer-2.jpg

Club Extension Co-Chair

San Antonio & RGV

Karen Archer

Conference Chairs
Kathy Moore_edited.jpg

Conference Chair

Kathy Moore, DTM

Darla Peek.png

Conference Co-Chair

Darla Peek

Division G Team
Jacqui Rubie.jpg

Division G Director

Jacqui Rubie*

hettie head shot (2).jpg

Area G31

Hettie Alsup*

Christina Sanchez.jpg

Area G34

Christina Sanchez*

Blake Rubie.jpg

Area G32

Blake Rubie*

_Avatar.jpeg

Area G35

Kenneth O'Neal*

Melissa Moran Headshot.jpeg

Area G33

Melissa Moran*

_Avatar.jpeg

Area G36

Phillip Bernhardt*

Division H Team
Tracey James.jpg

Division H Director

Tracey James*

Angie Collier.jpg

Area H41

Angie Collier*

Al Kaufmann H42.jpg

Area H42

Al Kaufmann*

Joe Olivarez.jpg

Area H43

Joe Olivarez*

Eddie Canlas.jpg

Area H44

Eddie Canlas*

Kimberly Campbell.jpg

Area H45

Kimberly Campbell*

Division I Team
ChrisMiller_DistrictDirector_I.jpeg

Division I Director

Chris Miller*

FK9A7769.JPG

Area I51

Sharon Weathers*

Harvey_Jenkins.png

Area I52

Harvey Jenkins*

Mike_Sackmary_AD_.I34.jpg

Area I54

Mike Sackmary*

_Avatar.jpeg

Area I53

TBD

Virginia_Jurika_AD_I35 - Pic.JPG

Area I55

Virginia Jurika*

Division J Team
Brendan Grace.jpeg

Division J Director

Brendan Grace*

David Scott.jpeg

Assistant Division Director

David Scott

_Avatar.jpeg

Area J61

TBD

_Avatar.jpeg

Area J62

TBD

_Avatar.jpeg

Area J64

TBD

_Avatar.jpeg

Area J65

TBD

Irina_Nizhnik_2023.png

Area J63

Irina Nizhnik*

Division K Team
Bart Loeser.jpeg

Division K Director

Bart Loeser*

Michele Riboul head shot.jpg

Assistant Division Director

Michele Riboul

_Avatar.jpeg

Div K Marketing Director

Madhuri Vadditandra

Bob Sims photo 2023 for TM.jpg

Area K71

Bob Sims*

_Avatar.jpeg

Area K72

TBD

_Avatar.jpeg

Area K74

TBD

David Morgenthaler.jpg

Area K75

David Morgenthaler*

jim bradley.jpg

Contest Resource Manager

Jim Bradley

Cheryl Williams.jpg

Area K73

Cheryl Williams*

bottom of page